Раніше Україна була одним із ключових постачальників електроенергії до країн Європи, але після початку війни все змінилося. Ринок суттєво перетворився, а після ударів Росії по інфраструктурі з’являється ризик того, що держава залишиться без електрики. Плюс цього ресурсу в тому, що Україна отримує чудові можливості для торгівлі, що підвищує прибуток для бюджету. Поки що ситуація нестабільна і продаж електроенергії на експорт може зовсім припинитися.
Експорт у 2022 році
На початку року обсяги експорту суттєво збільшились. Основними покупцями були такі країни: Румунія, Словаччина та Угорщина. Крім того, відновлено роботу з Польщею. Збільшення загалом було на 361 млн. кВт-год. Після початку вторгнення Україна призупинила будь-який експорт через нестабільність ситуації. Також почалася суттєва економія, і раніше йшлося про те, що споживання знизилося на 30%.
Також за фактом війни відбулося відключення від систем Білорусі та Росії. Одночасно було підключення до європейської системи ENTSO-E. Про це можна прочитати тут https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/eksport-elektroenergii-u-2022-r-i-zapusk-dodatkovoi-sektsii-torg/, щоб мати уявлення про те, як працює та формується ринок. Завдяки європейській системі вдалося зберегти стабільність та надійність роботи великої кількості секторів.
Експортні плани
Швидше за все, експорт буде зупинено, тому що електрики, що виробляється, може не вистачити навіть для власних потреб. Також можуть виникнути ситуації, коли розпочнеться імпорт електроенергії з інших країн. У перспективі таке можливо, якщо Росія не припинить обстріл української території та теплових електростанцій зокрема.
Незабаром планується надати рекомендації для економії електроенергії. Це актуально для промислового комплексу та звичайних споживачів. Кожен повинен розуміти, що від нього в результаті залежить те, наскільки реальним буде відчуття спокою і комфорту в майбутньому після стабілізації ситуації з енергетичним ринком.
Аукціони з продажу електроенергії
Поки що всередині країни проходять і аукціони, за допомогою яких покупцям та продавцям вдасться взаємодіяти, щоб задовольнити власний попит та забезпечити надання численного набору пропозицій.
Учасниками можуть бути всі охочі, хто заздалегідь пройти реєстрацію та акредитацію. Після цього продавці формують аукціони на власних умовах, вказуючи заздалегідь початкову вартість та обсяг електрики, що надається. При формуванні вартості необхідно орієнтуватися на біржові котирування.
Де відбуваються торги?
Майданчиком є Українська енергетична біржа, де представлено відповідний функціонал та комфортні умови для торгівлі. Додаткову допомогу щодо торгів завжди можна уточнити у операторів служби підтримки.
Створюється прозорий, безпечний та ліквідний ринок. Кожна сторона правочину перебуває в однакових умовах, що виключає будь-які непередбачені моменти. Також роль біржі полягає у контролі всіх торгових процесів. Завдяки цьому контролюється виконання умов сторонами, а також оцінюються ризиковані кроки кожної із сторін.